Jak si zařídit interiér podle Feng Shui?

Jak si zařídit interiér podle Feng Shui?

Čínské učení Feng Shui se zaměřuje na harmonii prostředí z hlediska volného proudění energie čchi. Existuje mnoho článků, které přinášejí tipy na rozmístění a design nábytku v rámci Feng Shui, ve většině případů však zjistíte, že dispozice bytu či domu nedovolují tyto tipy využít naplno. V tomto článku vám poradíme, jak upravit dispozice bytu tak, aby váš nábytek mohl naplno využít potenciál proudění energie čchi.

Klidný spánek harmonizuje tělo i duši

Tělo čerpá svou životní energii především v době spánku, proto je nejdůležitější místností ložnice. Ta by se měla podle Feng Shui řídit několika pravidly. Postel by neměla být přímo v úrovni dveří, ale ani příliš blízko oknům a stěnám (kromě čela postele), proto byste měli prostor ložnice naplánovat tak, aby byl vedle dveří dostatek místa. Samotná místnost by měla být co nejdále od koupelny a toalety, které by mohly tok energií zásadně narušit, a také od vstupních dveří, odkud energie čchi proudí dovnitř.

Srdce domova

V rámci dispozičního uspořádání podle Feng Shui je významným prvkem interiéru tzv. srdce domova, tedy centrální část interiéru. Ať už se jedná o chodbu, nebo obývací pokoj, mělo by jít o otevřenou a prostornou místnost, která umožní volné a rovnoměrné proudění energie do všech místností v domě či bytě. Volného proudění lze dosáhnout i pomocí otevřených dispozičních řešení. Vyvarujte se proto úzkých chodeb a překážek ihned za dveřmi, které by mohly proudění energie výrazným způsobem narušit.

Prosperita a zdraví v kuchyni

V rámci Feng Shui je kuchyně považována za symbol prosperity a zdraví. Doporučuje se, aby kuchyně nebyla přímo naproti vchodovým dveřím, neboť by to mohlo způsobit únik energie a financí. Kuchyň by měla být navržena tak, aby disponovala přehledným pracovním prostorem s dostatečným osvětlením. Sporák by měl být umístěn tak, aby byly při vaření vidět dveře – dle učení Feng Shui to přináší pocit kontroly a bezpečí.

Feng Shui klade velký důraz na přirozené světlo a otevřenost prostor. Při rekonstrukci je proto ideální zvážit rozšíření oken nebo využití prosklených stěn, které přivedou do interiéru co nejvíce přirozeného světla. Denní světlo je klíčové pro podporu toku energie a celkové pohody. Vyhýbejte se zbytečně uzavřeným a temným prostorům, které by mohly omezit proudění energie a vytvořit zóny narušující přirozený tok energie čchi.

Sdílet:

Další aktuality